Великден - Възкресение Христово (Easter - en)
В християнската религия Великден (Възкресение Христово) известен още като Пасха се чества възкръсването на Иисус Христос на третия ден, след като е бил разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба му. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.
Подготовката за честването на Великден започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Празнува се три дни. Вечерта в събота всички банялии присъстват на тържествено богослужение в местната църква, като точно в полунощ свещеникът обявява Възкресението с думите "Христос Воскресе". При обявяването на Възкресението, свещеникът изнася запалена свещ, от която всички присъстващи палят своите свещи, които носят по домовете си. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма "Св. Възкресение" при слизането на Благодатния огън.
Великденски символи и традиции
Яркочервеното яйце е символ на Великден за православните християни по цял свят. Традиционният християнски поздрав е: "Христос возкресе", а отговорът е: "Во истина возкресе". Поздравът трае 40 дни след Великден. Първото яйце се боядисва в червено за да символизира кръвта на Христос и се запазва или се заравя в полето, за да осигури плодовитост, като някои хора предпочитат да го запазят в къщи за късмет. През великденската неделя женените двойки посещават кума от сватбата им и се сервира печено агне за обяд.
Християнска традиция за червеното яйце е свързана с легенда. Мария Магдалена, която Исус е излекувал от всичките зли духове в нея, била първата видяла Исус жив след, като се е възкресил от мъртвите. Тя отишла да съобщи на света добрата новина. Стигнала до Рим в палата на император Тиберий. Според традицията, всеки посетител трябвало да носи подарък на императора.
Боядисване на Великденското яйце
В България традиция е яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота, като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Докато то е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, а после на всички останали от семейството. След този ритуал боядисването се поема от младите жени в къщата. До появата на изкуствени оцветители са се използвали отвари от билки, ядки и др. С отвара от риган се получавала червена багра, със смрадлика — оранжева, с коприва - зелено, жълт цвят пък се постигал с орехи и кори от ябълка, отвара от стар кромид лук.
Великден е време на пролетните празненства, време за посрещане на лалетата, кокичетата и нарциса. Великден е най-светият празник в християнският календар, следван от Коледа и е почивен ден в повечето страни с християнски традиции.
Българските великденски празници "чукане", "къцане" е по-забавно от изяждането им. Вярва се, че човекът с последното несчупено яйце ще има цяла година късмет.
Българските великденски празници са вариация на традиционните православните великденски традиции. Тук в село Баня "чукането"или "къцане") както местните наричат борбата с яйца е по-забавно от изяждането им. Вярва се, че човекът с последното несчупено яйце цяла година ще има здраве и късмет.
Още по темата:
Великден в Банско - предимно гръцки туристи
Теснолинейката Септември Добринище - атракция за Великденски празници
0 коментара:
Публикуване на коментар
ЗА ДА ОСТАВИТЕ КОМЕНТАР !!!
За да оставите коментар е необходимо да изберете опция "Анонимен" или да използвате един от социалните профили, посочени в падащото меню "Изберете потребителски профил:". Препоръчително е обаче да посочвате името си.
МОЛЯ, ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ СИ САМО НА КИРИЛИЦА *** КОМЕНТАРИ НА ЛАТИНИЦА НЕ СЕ ПУБЛИКУВАТ, ОСВЕН АКО НЕ СА НАПИСАНИ НА АНГЛИЙСКИ !!!